SUBSKRYPCJA
jesli chcesz byc informowany o aktualizacjach na stronie podaj adres email:

zapisz wypisz

W dniach 20.~24.06.2016 Baronowie będą reprezentować Wrocław w Federations Cup Qualifier pod Barceloną! trzymajcie kciuki!      
Advertisement

1% Podatku

1 procent podatku

Sponsorzy

JSN ImageShow - Joomla 1.5 extension (component, module) by JoomlaShine.com
JSN ImageShow - Joomla 1.5 extension (component, module) by JoomlaShine.com

FACEBOOK


 
HISTORIA KSB
01.12.2010.
 Image

      Z perspektywy czasu wiem, że Klub Sportowy Baseball Wrocław jest spełnionym marzeniem z dzieciństwa. Nie wiedziałem o istnieniu Małej Ligii, boisku imienia Stanley’a Musiała na terenie Stadionu Olimpijskiego , zresztą pierwszego w Polsce boiska do baseballu dla dzieci, gdzie w 1990 roku na inauguracje przyjechał sam Musiał, najlepszy gracz polskiego pochodzenia zawodowej amerykańskiej ligii MLB. Wszystko wydaje się zupełnie nie rzeczywiste, skąd baseball w Polsce, przecież każdy z nas od najmłodszych lat kopał piłkę czy grał w kosza naśladując Jordana, jednak dla mnie losy najlepszego koszykarza w historii, przeplatały się zawodniczo ze sportową przygodą wrocławskiego nastolatka.

Jeszcze w szkole podstawowej numer 83 na Karłowicach, zebraliśmy entuzjastów najbardziej popularnej gry zespołowej w Stanach Zjednoczonych, pod wpływem filmów familijnych o baseballu zza Oceanu, próbowaliśmy z kilkoma rękawicami od Babci, Wujka z Chicago grać, trenować, marzyć o prawdziwym baseballu, który w Polsce istnieje oficjalnie w polskim Związku Baseballu i Softballu od lat siedemdziesiątych.

Studia przyniosły czas możliwości tworzenia, zaczynając od organizacji charytatywnej Rotaract w strukturach Rotary International, po filmowe Stowarzyszenie Wrofilm, realizując  w grupie przyjaciół pasje, zainteresowania. Pewnego dnia wraz z Witoldem Lisickim zaczęliśmy rzucać piłką, odkurzyliśmy rękawice i zupełnie niespodziewanie w roku 2004 coraz więcej osób weekendowo zaczęło gromadzić się, trenować sport, który w Polsce nawet teraz uchodzi za zupełnie niszowy. Widząc sens i dzieląc się entuzjazmem z wieloma osobami, podjęliśmy wyzwanie – założenia Klubu Sportowego.

Sezon 2004

Rejestracja Stowarzyszenia Kultury Fizycznej w mieście Wrocław, wiązała się z ogromną cierpliwością, tworzenia wizji i ekspansją nowej marki na całą Polskę. Nasza aktywność wiązała za sobą jeden cel – współzawodnictwo sportowe, profesjonalna organizacja Klubu Sportowego.

Początki bywają trudne, jednak nie spodziewaliśmy się, iż nasza praca stanie się kontrowersyjna, a ówczesny Zarząd Związku kompletnie ignorował nowy twór, ludzi, którzy z nikąd na każdym szczeblu wyprzedzali epokę. Pierwszą osobą, która nas wysłuchała, dała wsparcie, uwierzyła w możliwości, wizję, znalazła pozytywne aspekty współpracy był Jan Zbaraż ( Prezes Demonów Miejska Górka, Wielkopolska, Rawicz). Panu Janowi zawdzięczamy najwięcej i od początku nasze Kluby stały się partnerskie, szukające zalet bliskiej odległości, a przede wszystkim wizji rozwoju baseballu i softballu w Polsce.

Lata 2003/2004 wspominam jako czas wielkiej mobilizacji, badania dyscypliny, której uprawianie wiąże się z wielkim profesjonalizmem, do którego z każdym miesiącem dążyliśmy, szukając wsparcia na całym świecie. Nie dostaliśmy należytej pomocy z własnego kraju, niezbędny sprzęt otrzymaliśmy, po wysłaniu tysiąca maili, z Japonii z organizacji WCBF, jak również od Rotarian z USA.

Ciekawe jest również to, iż na wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego, istnieje specjalizacja, odbywają się zajęcia z baseballu i ten fakt również, dzięki współpracy z dr Krzysztofem Kałużnym odbił się na lata w historii KSB. Otrzymaliśmy pomoc sprzętową, wiedze merytoryczną, która okazała się niezbędna dla funkcjonowania drużyny sportowej.

Kiedy w 2004 roku rozegraliśmy pierwszy mecz sparingowy w Miejskiej Górce, na profesjonalnym boisku, wiedzieliśmy, że baseball to gra, której się poświęcimy, a barwy klubowe staną się dla nas wiążące na całe życie. Nawet zaprzyjaźniony muzyk kubański Jose Torres, trenujący z KSB był pod wrażeniem entuzjazmu i pracy jaką codziennie wkładaliśmy w moment kiedy staniemy się oficjalną drużyną polskiej ligi baseballu.

Sezon 2005/2006

Lata 2005/2006 wspominamy jako najbardziej pracowite w historii, kiedy to niemal każdego dnia byliśmy zajęci tworzeniem, poznawaliśmy baseballową Polskę, jak i cały świat, który nagle stał się dla nas otworem.

Oprócz zawodników, pojawiła się grupa dziewczyn z wrocławskich szkół średnich, które chciały utworzyć w KSB sekcję softballu. Bardzo szybko powstała, pracowała ciężko, zdobywając pierwsze szlify na turniejach halowych, trenując na obozie w dolnośląskich Janowicach, wreszcie w swym debiucie ku zaskoczeniu wszystkich, jak i najbardziej dramatycznym finale Mistrzostw Polski Juniorek w historii, zdobyła mistrzostwo kraju, deklasując bardziej doświadczone zespoły. Seniorzy na pocieszenie wywalczyli trzecie miejsce w drugiej lidze. Równocześnie powstała sekcja dzieci przy szkole podstawowej 36, której dwóch zawodników dzięki staraniom założycieli KSB uczestniczyła wraz z opiekunami w obozie treningowym w Japonii dzięki zaproszeniu WCBF jak i wsparciu Rotary International. Praca i starania Wrocławian została doceniona, - z Witoldem Lisickim zostaliśmy wybrani do Zarządu Polskiego Związku Baseballu i Softballu, który po trzydziestu latach miał zmienić swój wizerunek, dogonić Europę, liczyć się wśród dyscyplin sportowych w Polsce. Nauka była dla nas tak ważna, iż na swój koszt jeździliśmy także po Europie, oglądając najlepszych w Pradze na mistrzostwach starego kontynentu czy pucharze świata w Rotterdamie. Wszędzie spotkaliśmy tłumy Europejczyków, transmisje telewizyjne, Prezydenta Czech w czapeczce praskiego klubu czy zawodników, którzy dostali wymarzony angaż w lidze MLB, jak również znajomych z pobytu w Japonii, z którymi kontakt z Witkiem mamy do teraz, zwłaszcza zapadła nam w pamięć chwila poznania Sadaharu Oh, najlepszego zawodnika ataku w historii, obecnym trenerem reprezentacji kraju kwitnącej wiśni, z którą wygrał pierwsze mistrzostwa świata.

Problemy baseballu polegają jednak na braku boisk, nikłym zainteresowaniu sponsorów, choć baseball jest dyscypliną olimpijską i z każdym rokiem przybywa zawodników zarejestrowanych w Związku, przybywa drużyn choćby pod postacią Uczniowskich Klubów Sportowych. Drużyna wrocławska sezon 2006 rozegrała cały poza Wrocławiem, jako gospodarze graliśmy w Miejskiej Górce, co wiązało się ze sporym zaufaniem i cierpliwością sponsorów, nikłym zainteresowaniem mediów. Mimo przeciwności losu wywalczyliśmy mistrzostwo polski drugiej ligi seniorów, dzieci uplasowały się na siódmym miejscu wśród młodzików, a na zorganizowanych mistrzostwach polski juniorek w softabllu we Wrocławiu, zawodniczki KSB wywalczyły brązowy medal.

Sezon 2007

Rok 2007 dał możliwość dzięki współpracy z Akademią Wychowania Fizycznego we Wrocławiu przeprowadzenie rozgrywek ligowych na Polach Marsowych z udziałem publiczności, a mecze miały charakter pikników rodzinnych. Zawodniczki i zawodnicy KSB reprezentowali barwy biało czerwone w kadrze narodowej, sekcja softballu wystartowała w pierwszym roku funkcjonowania Polskiej Ligi Softballu Kobiet, do której powstania także jawnie się przyczyniliśmy. Seniorzy w pierwszej lidze zajęli trzecie miejsce, z roku na rok czyniąc ogromne postępy w wyszkoleniu technicznym, co w przypadku wielu zawodników, którzy dopiero rozpoczęli przygodę z baseballem, wydaje się sporym sukcesem.


Uczestnictwo w Klubie Sportowym Baseball Wrocław, to nie tylko sama gra, treningi, ale również sporo zajęć dodatkowych, które wzbogacają zdolności organizacyjne. Staramy się promować Klub/Dyscyplinę poprzez udziały w projektach na rzecz społeczności lokalnej. Współpracujemy z organizacjami charytatywnymi: Rotaract Panorama, Rotaract Centrum oraz Klubami Sportowymi jak Kosynierzy Wrocław ( lacrosse), Devils Wrocław ( futbol amerykański), Stowarzyszeniem Promocji Sportu FAN. Z roku na rok podejmujemy coraz większą współpracę z mediami, i tak w 2007 roku wartość KSB za udział w mediach wyniosła 56.000 złotych, w sezonie 2008 prawie dwa razy więcej, na co miała wpływ niewątpliwie udana współpraca z programem SPORTGAME Telewizji Dolnośląskiej, który sprawował patronat telewizyjny nad Klubem. Liczymy, iż fakt ten docenią potencjalni sponsorzy, dla których przygotowaliśmy interesującą ofertę sponsorską. Mamy jednak świadomość, że profesjonalny Klub, z udziałem sponsorów, zachowaną „piramidą sportu”, czyli wszystkimi sekcjami wiekowymi nie powstanie, jeżeli nie będziemy mieli swojej bazy treningowej, możliwości gry na profesjonalnym boisku, na którym moglibyśmy nie tylko reprezentować Wrocław w lidze polskiej, ale także organizować turnieje międzynarodowe, ukazując stolicę Dolnego Śląska jako miasto spotkań, także społeczności baseballowej, która w Europie jest liczona w milionach ludzi.

Sezon 2008

W roku 2008 udało się nam dzięki współpracy z Akademią Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, wszystkie mecze w roli gospodarza rozegrać na Polach Marsowych Stadionu Olimpijskiego, zajmując sekcją seniorską trzecie miejsce w lidze, softballistki natomiast zajęły czwartą lokatę, odłączając się po sezonie od KSB, stając się sekcją seniorską UKS-u z Nowego Dworu. W sezon 2009 wchodzimy nową jakością, - coraz bardziej zorganizowani, z nadziejami na sukcesy sekcji dzieci, którą w głównej mierze zajmują się Łukasz Tur i Michał Harasny. Cieszy fakt stabilnego składu seniorów, który ma szanse powalczyć o mistrzostwo pierwszej ligi i awans do ekstra ligi, tyle że bez własnego boiska i pomocy sponsorów, nawet sukces sportowy nie da nam gwarancji występów w 2010 w najwyższej klasie rozgrywkowej, udział w europejskich pucharach w latach późniejszych. Siłą Wrocławian jest atmosfera jedności i dzielenia pasji ludzi, którzy sprawdzają się i na boisku i organizacyjnie, robimy to najważniejsze społecznie, godnie reprezentując Wrocław na całym świecie.

 

Piotr Duszeńko

Prezes KS Baseball Wrocław 

 
 
Aby zobaczyć szczegółowe informacje o kolejnych sezonach, zapraszamy poniżej:
Zmieniony ( 15.02.2015. )
 
SEZON 2004
01.12.2010.
Więcej informacji znajdziesz po naciśnięciu przycisku "Czytaj całość".
Zmieniony ( 02.12.2010. )
Czytaj calosc
 
SEZON 2005
01.12.2010.
Więcej informacji znajdziesz po naciśnięciu przycisku "Czytaj całość".
Zmieniony ( 02.12.2010. )
Czytaj calosc
 
SEZON 2006
01.12.2010.
Więcej informacji znajdziesz po naciśnięciu przycisku "Czytaj całość".
Zmieniony ( 13.01.2011. )
Czytaj calosc
 
SEZON 2007
01.12.2010.
Więcej informacji znajdziesz po naciśnięciu przycisku "Czytaj całość".
Zmieniony ( 13.01.2011. )
Czytaj calosc
 
SEZON 2008
01.12.2010.
Więcej informacji znajdziesz po naciśnięciu przycisku "Czytaj całość".
Zmieniony ( 13.01.2011. )
Czytaj calosc
 
SEZON 2009
29.11.1999.
Więcej informacji znajdziesz po naciśnięciu przycisku "Czytaj całość".
Zmieniony ( 13.01.2011. )
Czytaj calosc
 
SEZON 2010
29.11.1999.
Więcej informacji znajdziesz po naciśnięciu przycisku "Czytaj całość".
Zmieniony ( 27.03.2011. )
Czytaj calosc
 

KSB TV

Partnerzy

JSN ImageShow - Joomla 1.5 extension (component, module) by JoomlaShine.com
JSN ImageShow - Joomla 1.5 extension (component, module) by JoomlaShine.com

Tabela

EKSTRALIGA
RUNDA ZASADNICZA


Drużyna Z P %
1.

Centaury Warszawa

12 4 .750
2.

Stal Kutno

15 5 .750
3.

Silesia Rybnik

12 6 .667
4.

KSB Wrocław

8 10 .444
5. Dęby Osielsko  4 14 .222
6.

Piraci Władysławowo

3 15 .167

   

1. LIGA - Grupa Płd.

Drużyna Z P %
1.

Gepardy Żory

4 0 1.00
2.

KSB2 Wrocław

1 3 .250
3.

Rawa Katowice

1 3 .250

Z - liczba odniesionych zwycięstw

P - liczba poniesionych porażek

% - stosunek zwycięstw do meczów